podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Mali - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Mali - wiza, ambasady, przepisy

Bamako     
mali
Mali - podróże do MaliMali - mapa krajuMali - spis artykułów i galeriiMali - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeMali - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaMali - szczepienia, zdrowie, poradyMali - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROMali - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOMali - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Mali. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Mali, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywateli RP obowiązują wizy na przejazd i pobyt. Obywatele polscy, podobnie jak obywatele innych państw UE, w których nie ma przedstawicielstw dyplomatycznych Mali, mogą otrzymać wizę na lotnisku w Bamako. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wizę można przedłużyć na miejscu w odpowiednim urzędzie. Nie wymaga się okazania środków finansowych na pobyt, niezbędne jest jednak posiadanie ok. 70 USD na dobę.
Informacje dla kierowców
Kierowcy obowiązani są do posiadania międzynarodowego prawa jazdy i międzynarodowego ubezpieczenia samochodu.
Podróżowanie po kraju
Niewiele dróg ma nawierzchnię asfaltową. Należy zachować dużą ostrożność podczas jazdy samochodem i unikać podróży po zmroku – stan dróg jest fatalny, ruch drogowy chaotyczny, istnieje duże ryzyko kolizji z nie oświetlonymi pojazdami, pieszymi oraz zwierzętami hodowlanymi.
Przepisy celne
Takie same jak w krajach europejskich. Miejscowa waluta, czyli frank XOF, obowiązuje w 8 krajach UEMOA – Zachodnioafrykańskiej Wspólnoty Gospodarczo-Walutowej (Benin, Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea Bissau, Mali, Niger, Senegal i Togo) i jej wywóz poza te kraje jest oficjalnie zakazany. W praktyce zakaz dotyczy większych sum, równowartości kilkuset USD. Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.


Bezpieczeństwo
W związku ze znacznym pogorszeniem się sytuacji bezpieczeństwa w północnych regionach kraju, zwłaszcza w prowincjach GAO, TIMBUKTU i KIDAL, stanowczo odradza się podróżowanie w te rejony. W tej części Mali istnieje duże ryzyko porwań obcokrajowców. Planującym podróż zaleca się korzystanie z usług agencji turystycznych i przemieszczanie się w większych grupach lub podróżowanie samolotami (Bamako ma połączenia miastami na północy kraju: Timbuktu, Menaka, Kidal). Bamako uznawane jest miasto dość bezpieczne. Unikać należy samotnych wędrówek po mieści, szczególnie po zapadnięciu zmroku. Z powodu częstych kradzieży dokumentów zalecane jest przechowywanie ich w bezpiecznym miejscu i noszenie przy sobie kserokopii paszportu.
Przydatne informacje
• Spośród walut wymienialnych najlepiej przywozić euro, które ma stały kurs. Tylko w Bamako i Kayes można posługiwać się popularnymi kartami, jak VISA.

• Mali jest krajem ciekawym dla turystów. Ma dobrze zorganizowaną bazę hotelową. Ponieważ Mali nie ma dostępu do morza, co jest najbardziej cenioną w Afryce atrakcją, turystyka nastawiona jest na wycieczki objazdowe. Organizatorzy oferują ciekawe wyprawy połączone np. ze zwiedzaniem krainy Dogonów. Ceny usług turystycznych uzależnione są od klasy agencji.

• Istnieje połączenie kolejowe z Dakarem. Jednakże decydując się na podróż tym środkiem lokomocji, pamiętać należy, że tabor jest dość zniszczony, a komfort podróży niski.


Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Dakarze (Senegal) akredytowany jest również w Mali.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Mali
Kurfürsterdamm 72, 10709 Berlin
tel.: (0-0 49 30) 31 99 883
fax: (0-0 49 30) 31 99 88 48
e-mail: ambmali@01019freenet.de